magazín BDSM.CZ - my jsme ti lidé, před kterými nás rodiče varovali

O BDSM z kalorického hlediska

Tento text je součástí archivu BDSM.CZ.
Původní datum vydání: 23. srpna 2004, Autor: Marienka

Aby člověk netloustl, je nutno, aby jeho energetický příjem byl nižší nebo roven energetickému výdeji. Energetický příjem je představován zkonzumovaným jídlem a pitím, vyjádřeným v kJ - kilojoulech (dříve v kcal - kilokaloriích). Energetický výdej sestává jednak z takzvaného bazálního metabolismu, což je klidová spotřeba těla (tím se udržuje tělesná teplota, základní životní funkce těla, dýchání, trávicí proces a podobně) a dále z aktivně vydané energie, tedy energie vydané na pohyb.

Pokud je zvyšování tělesné hmotnosti nežádoucí, je třeba buď ubrat z korýtka (snížit příjem) anebo se více a rychleji hýbat (zvýšit výdej).

Netuším, jak to vědci měří, ale existují docela přesné údaje o tom, jak energeticky bohaté jsou jednotlivé potraviny. Například se tedy dá zjistit, že 100 g hrušek má 240 kJ, stejné množství salámu Vysočina má 1815 kJ a dvoulitrová láhev koly dodá 3800 kJ. Výdej je taky probádán a změřen - bazální metabolismus záleží zejména na hmotnosti těla a pohybuje se okolo 5-8000 kJ na den. Celkem spotřebuje žena průměrně 9000 kJ, muž 10200 kJ. I hodnoty energie vydané při jednotlivých druzích pohybu jsou změřeny a ztabulkovány, což mne inspirovalo k následujícím závěrům:

Akce Energ. náročnost
(průměr kJ/hod)
Domina leží na divanu 250
Domina si vstoje nechá olizovat střevíček furt 250
Bondáž v závěsu (odvozeno od položky věšení prádla) 900
Spanking rákoskou (odvozeno od položky bubnování) 600
Spanking ala PŠ (zde jej odvodíme ze štípání dříví :-) 2000
Trampling (od chůze vycházková) 900
Ponyplay (od jízda na koni v chůzi) 600
Domina popohnala koníka do klusu (počítáno pro dominu) 1250
pro zajímavost to samé, počítáno pro koníka 1700
Sex (kinky, of course) 1700
Piercing bradavek jehlami (odvozeno z šití) 325

Z výše uvedeného principu a tabulek (například zde) lze odvodit, že pokud chce domina bez výčitek svědomí ohledně své linie posvačit pařížský dort a kapučíno (1245 + 300 kJ), měla by předtím dvě a půl hodiny bít subíčka. Po hodinové bondáži si pak tatáž dáma může v pohodě dát dva kopečky zmrzliny. Chce-li sadista povečeřet pivko a porci sekané (700 + 1700 kJ), měl by buď 7 hodin 20 minut propichovat masochistce bradavky (což nelze doporučit) anebo si jít radši na hodinu rychle zakraulovat.

Co z toho vyplývá? Chytrému napověz.. Dámy zpravidla dbají na linii. Submisivové si pořád stěžují, že dominantní dámy nejsou k mání a vanilkové partnerky nemají pochopení pro bdsm. Třeba by to, správně dámě podáno, mohlo fungovat jako motivace k hrátkám :-)

Záhadou zůstává už jen to, proč je člověk po výprasku na vlastní zadek tak ukrutně zpocený, když vlastně nevykonal žádnou práci a nevydal žádnou extra energii? (ale to patří do skupiny podivuhodností typu proč rákosky nejsou z rákosu...

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

měření energetického obsahu

IMHO stačí danou potravinu spálit v kalorimetru.