magazín BDSM.CZ - my jsme ti lidé, před kterými nás rodiče varovali

Písklata - nejen o mladé krvi na BDSM scéně

Písklata je název organizační skupiny mladých brněnských příznivců BDSM. Už při svém vzniku a propagování prvních akcí přišli otevřeně s filtrováním účastníků podle věku, což vyvolalo poměrně výrazný negativní ohlas především u "starších a pokročilých úchylů". Jak je to s tím věkem a Písklatama vůbec, se ptám tří zakladatelů, Mirka, Nikity a Šeherezády.

Nikita: No jasně, Nikita první rok v podstatě jenom chodila lízat kundy čubkám.

Tak jako pro začátek dobrý...

Nikita: Písklata začínala a dlouho byla myšlena jako úzka skupina přátel. Lidi, kteří řeší podobné problémy, kteří si nejvíce rozumí, kteří si mohou důvěřovat a vědět, že na další párty mohou spokojeně vypnout a bavit se.

Mirek: Proto jsou akce určeny převážně jen pro naší generaci. O věk přímo nejde, jako spíš o podobný stav mysli. Spojuje nás mnohem více věcí, než jen BDSM.

Šeherezáda: Třeba alkoholismus, děvky a pozdní příchody na přednášky.

Jsou Písklata výlučně záležitostí BDSM nebo se spojujete i s jinými "hobby" aktivisty?

Nikita: V Písklatech se srazilo několik komunit dohromady. Každý komu se u nás zalíbilo, na další akci přitáhl své přátele, tak se k nám připojili larpaři, část gothiků, měli jsme mezinárodní tým z Erasmu. Jediný problém dělají larpaři, kteří odmítají poslouchat Techno.

Šeherezáda: V poslední době hodně lidí přichází přes web pisklata.cz a s překvapením zjišťujeme, že se už vlastně dlouho známe z přednášek, práce nebo hospody.

Co vám teda konkrétně vadilo na jiných srazech?

Mirek: Setkávání v čajovně u jednoho stolu, s vanilkami všude kolem, nuda a naprostá absence BDSM. Místo toho si člověk připadal, jako na přednášce z informatiky. Jednou jsem přivedl kamarádku a tam seděli jen čtyři zamlklí chlápci s kanoucí slinou a svlíkacími pohledy. Zajímaví lidé přišli jednou a podruhé už raději ne. V tu chvíli jsme se my tři setkali a řekli si, že to uděláme jinak.

Druhá věc, co mě štve je škatulkování na sub, mas, sad, dom, cokoliv.. a dle toho předpokládaný modus operandi. U nás na nějaké role kašlem, každý se baví, tak jak ho to zrovna těší.

Jak na vás zapůsobila negativní reakce dinosaurů? Překvapila? Pobavila? Za sebe můžu říct, že mně to přišlo dost sympatický, potěšilo mě, že někdo chce něco dělat jinak...

Nikita: Negativní až útočné reakce ostatních lidí naprosto nechápu. Překvapuje mě, že to vůbec někdo takhle zarputile řeší, že je někdo ochotný trávit tolik času stěžováním si na cizí akci a pomlouváním lidí co na ní chodí. A to jsme prosím v BDSM komunitě, která by měla být chápává.

Mirek: To je jen řev umírajících dinosaurů, truchlících nad tím, že jsme jim odvedli samičky. Teď zas vážně. Křik a povyk, který to vzbudilo je pouze důkazem toho, že děláme věci správně a ta místy zatuchlá voda BDSM rybníčku se i díky nám začala trochu čeřit.

Jaké typy akcí pořádáte, jak často, v jakém rozsahu?

Mirek: Základ je, aby akce měla pokaždé nějakou novou myšlenku, atmosféru, jedinečnost, kouzlo; aby něčím nadchla.

Šeherezáda: Třeba seřezat všechny čubky.

Mirek: Zrovna teď organizujeme naši největší akci Temnou noc, čerpající z poetiky hedonistických orgií v maskách. Účast letos očekáváme zhruba 200 lidí. Měsíc a půl na to pak bude playparty v Dosahu svíce, kdy si hrajeme s nedostatkem světla a intimitou. Spolupracujeme též na multižánrové Castle party (hrad, sudy vína, tanec, hudba a zvrhlosti na cimbuří). Akce pořádáme zhruba jednou do měsíce.

Jaké jsou zásady akcí? Dresscode, focení apod.?

Šeherezáda: První i druhé pravidlo je, že o konkrétním dění na akcích v Písklatech se mimo nemluví. Dalších máme asi pět, z nichž nejdůležitější je nebavit se o guláši, zatímco si lidé hrají. Klasický fetiš dresscode nevedeme, studenti na předražený latex nemají peníze. Stačí se obléct hezky a tematicky.

Stálé prostory?

Mirek: Ty se snažíme spíš měnit, aby odpovídaly charakteru párty. Stačí kdekoliv vztyčit kříž a obalit stůl fólií. Každé místo má jedinečnou atmosféru. Už jsme protáhli zahulené pajzly, luxusní podniky, gayclub, pohoršovali v metalové hospodě i na romantickém hradě a v poslední době máme k dispozici dobře vybavenou mučírnu v moderním podniku.

K vystoupením - v Praze jsme vás viděli na Fetish Night s propracovaným vystoupením v historickém stylu z období slavného Markýze de Sade, jak moc vlastní je vám tahle stylizace?

Mirek: Je to jen myšlenka, co mi ležela pár let v hlavě a konečně jsem měl příležitost ji zrealizovat. Sadismus byl tak krásný, dokud nepřišel masochismus s termíny konsenzualita, SSC a podobné sračky, které každého jenom otravují. :) A pak ta nudná černá a červená kůže, co se s BDSM dnes spojuje. Lidi jsou zajatí v představách, jak má BDSM vypadat. My se snažíme vybočovat ze stereotypu. Tak vznikl pozdrav Markýzovi, jako oslava jiné estetiky. Mimochodem brzy již bude kompletní video z představení.

Kolik času jste asi věnovali přípravám vystoupení? Jak často s něčím podobným vystupujete? Nebo jinak se zeptám, podobná akce by se mohla klidně obejít bez diváků, bez show, vypadala by úplně jinak?

Mirek: Být to bez diváků, tak se ty orgasmy nemusely předstírat. :D Zrovna Sade sežral kvantum času, zkoušek bylo osm, přes dvacet herců, ale všechny nás to moc bavilo. Obzvlášť ta pozitivní reakce publika byla ohromná.

Do jaké jiné doby se rádi stylizujete?

Šeherezáda: Asi se nedá říct, že by se Písklata celkově stylizovala do nějakého konkrétního období nebo stylu, snad krom studentského punku.

Doufám, že to nebyla vaše poslední účast na FN, připravujete už něco na letošní?

Mirek: Zatím nás plně organizačně pohlcuje Temná noc. Na Fetish night bychom ale rádi s něčím přišli znovu. Ve hře je i rozšíření Písklat na Prahu. Už pro tu barbarskou západní kolonii máme zvoleného prvního konkvistadora. Ale to vše je otázkou budoucnosti, která je růžová a zářná, alespoň dokud nám nedojdou drogy. Sledujte pisklata.cz a nebuďte líní zvednout zadek a dojet za námi. Do Brna je to jedna zastávka z Florence...

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:

Tak na úvod chci říct, že co dělají nebo jak dělají, je mi skoro šumák, ale neznamená to, že to nesleduju.

Ovšem osobně si myslím, že filtrování podle věku je celkem vágní. Přesněji bych to popsal jako "filtrování jak se jim to hodí, věk je jen záminka"

Proč, protože si myslím, že to neberou striktně, podle čeho se rozhodují je jejich věc, i když myslím, že je to spíš osobní než objektivní.

Což vidím jako paradox. Oficiálně vyhlašují, že rozhodují podle věku, ale neoficilně do toho zasahují jiné faktory. Nu budiž.

S největší pravděpodobnotí se mýlím. A filtrování je jen a pouze podle věku.

V tom případě si milerád pár let počkám. A až stávající členové dosáhnou stanoveného věku, budu zvědav zda člen odejde sám, nebo ho vykopnou. Protože pokud se tak nestane, tak zřejmě neplatí že filtrují podle věku.

Takže, abych to shrnul: Buď platí to co rázně protlačují, tedy že filtrují podle věku a tudíš stejně jejich členové dřív nebo později nebudou moci nic jiného než jít mezi stařešiny. Anebo to tak striktní není a vytváří to úsměvný paradox o tom, jak si malé dítě postaví hlavu a je tvrdohlavé, ale jen když se mu to hodí.

A s tím je právě spojená ta nechuť vůči písklatům. Ne to že mají věkový limit, ale že ho používají jak se jim to hodí.

No nevím jak Vám, ale já se už teď vesele bavím. Je to prdel jak říkají jedno ale dělají dvě.

A to celé zavšenou myšlenkou, že čas plyne jen dopředu.

Takže písklata, hodně štěstí a myslete na to, že jednou taky dosáhnete Vámi daného limitu. Jak se k tomu postavíte ?

"O věk přímo nejde, jako spíš o podobný stav mysli." Možná jste tuto větu přehlédl, protože jinak si nedokáži vysvětlit Váš komentář. :-)

A pokud ne, tak bych k tomu dodala jen "haters gonna hate".;-)

Tak tak, tipnul bych, že jde o brněnského frustráta aka BDSM_Martim, inventář místnosti Submise a Dominance na jistém serveru :)

Psi štěkají, karavana jde dál. Osobně jsem "stařešina" a těmto (ka)brňákům fandím.

Ahoj Martine,

myslím, že s popisem "filtrování jak se jim to hodí, věk je jen záminka" jsi se celkem trefil. Spíš než nějakému pevnému pravidlu se snažíme vyjít vstříc lidem, kteří na námi pořádané akce chodí a naší představě o tom, jaké by ty akce měly být. Cílem veškerého toho snažení je jen a pouze uspořádat akci, se kterou bude spokojené v první řadě široké písklecí jádro a v druhé řadě pak i všichni ostatní pozvaní někým z nás.

Někdy se nám to daří a někdy méně, ale snažíme se poučit ze svých chyb a třeba i některé své minulé chyby napravovat.

Pokud jde o budoucnost, tak nechceme vyhazovat ty starší z nás. Spíš očkujeme ty nejmladší z nás, aby si udělali i svou vlastní partu a nepouštěli nás na svoje akce :)

Ahoj Martine

mě se naopak filtrování jak se jim to hodí zamlouvá. Znamená to, že na akcích nebývají lidé, kteří by si vyloženě nesedli, někdo kdo akci kazil a tak, jak se to občas stane na akcích mimo písklata. Navíc to, že organizátor si udělá akci pro sebe, já považuji za fér a líbí se mi to. Ostatně proč by org měl dělat akci kterou si neužije?

Za mě tedy písklatům zdar a organizátorům moc děkuji :)

Dovolila bych si tu jenom ocitovat z veřejných Písklecích pravidel: Naše akce, srazy a párty nejsou pro nezletilé, BDSM stařešiny, otravy a nudné patrony.

Věková hranice tam nikde není, tu říkáme jen přibližně jako odpověď na dotazy. "Stařešina" mi určitě nepřijde jako hanlivé označení na úrovni "geront". Tím neustálým rýpaním a pitváním cizích akcí se zařazujete spíš do jedné z těch dalších kategorií ;)

Každá BDSM událost je ve své podstatě soukromá a někdo na ní ty účastníky filtruje, nebo by to aspoň dělat MĚL. Nic jako komunita "pro všechny" neexistuje, byť by se tak sebevíc prezentovala.

Přijela jsem na jejich největší akci - Temnou noc - bez očekávání a byla jsem příjemně překvapena po všech stránkách. A to i následnou ochotou opravdu se bavit o tom, co nebylo dobře.

Což bohužel u všech jiných organizátorů bylo vzácností.

BDSM společnost musí být ze své podstaty poloouzavřená. Lidé se neuvolní v přítomnosti někoho, kdo je jim nesympatický. Vždycky to tak bylo. Do žádného BDSM klubu se nikdy nikdo nedostal z řad široké veřejnosti - vždycky musel mít na někoho kontakt. A akce limitované věkem jsou v zahraničí běžné. Takže proč ne.

odpovědětodpovědět Gravatar

je to naprosto v pořádku

že si lidi dělají akce jaké chtějí a pro lidi, pro které chtějí. Furt jsme řvali po dorostu, fajn, tady ho máme. A zdá se, že povedenej. Takže držme písklatům palce a nekousejme si nehty, že se nád nedrží za ručičky a jdou si vlastní cestou.

Pokud někomu fandím, tak písklatům. Pár jejich akcí jsem navštívil, na jiné jsem z časových důvodů přijít nemohl.

A proč že jim fandím? Protože jejich akce nejsou o sezení a nudném kecání, ale o BDSM, o hraní si, o zábavě. Především ale o uvolněné náladě.

A že filtrují podle věku? .... jak říká Mirek ... filtrují podle podobného stavu mysli. A to je dobře.

Ačkoliv už jsem padesátku překročil, rozhodně si myslím, že mladá krev a elán posouvají věci vpřed. Kdo z nás starších už tak trochu neupadl do stereotypu? V partnerství, práci, zálibách? Asi málokdo. A mladí prostě mají svoji představu o ČEMKOLIV prostě jinou , než starší generace. Tak proč by si to nedělali po svém? Mně popisované akce a přístup připadají podnětné, zajímavé, osvěžující trochu stojaté vody. Techno by mne taky sice moc nebavilo, ale jinak by mne takové setkání jistě podnítilo víc, než nějaké akce, které si starší organizují už léta a jsou stále stejné, jako když je zakládali - tehdy to ale třeba byl taky progres. Trochu mi vadí představa mladých o "slintajících" chlápcích, se svlíkacími pohledy. To mi trochu připomíná "Přemluv bábu, dědka", a představu mladých o starší generaci jako o příživnících, kteří brzdí společnost a berou štěstí a bohatství těm mladým - i to je, bohužel výsledek sociální politiky státu a "ekonomického" pohledu na všechno kolem nás. Takže by byla dobrá tolerance z obou stran - od starších k mladším a od mladších ke starším. Jsme jedna společnost a komunita a není třeba se nějak antagonisticky rozdělovat . Koneckonců, i "písklata" jednou budou dinosaury, jenom si to ve svém věku ještě nepřipouští. Ale přeju jim, ať jim to trvá co nejdéle a ať si co podrží elán, kreativitu a odhodlání i potom, co opustí školní lavice, začnou opravdu "makat", budou mít rodiny a děti. Ale pak snad přijdou další "písklata". Mladou krev potřebuje každá společnost i komunita. Tak ať se daří!

odpovědětodpovědět Gravatar

Upřímně se těším,

těším se na budoucnost, co nám přinese, na ty chvíle, kdy se šouravou chůzí ve svých úctyhodných létech budeme potkávat na zastávkách městské hromadné dopravy a se zbytky drkotajících zubů si vypravovat, v které fabrice ještě stále makáme, kdo měl minulý týden pohřeb, kdo má další pravnouče a za kolik je cukr v Kauflandu... a při tom budeme vzpomínat, jak jsme se v sobotu večer mlátili francouzskou holí s vdovou z vedlejšího baráku, své seschlé subce jsme schovali zuby, jak si na akci kdo zlomil krček....a stále si budeme říkat Písklata.

Děkujeme za reakce a bdsm.cz za prostor ;) Už bylo na čase některé věci vyjasnit a zdá se se povedlo.

m.

odpovědětodpovědět Gravatar

Nezaujatý pohled z venčí

Neznám písklata, ani nikoho jiného z brněnské nebo jiné BDSM komunity a ani jsem se do ní nikdy nějak nesnažil začlenit. A to z jednoho prostého důvodu. Když jsem se o to kdysi dávno několikrát pokusil například počátečním zapojením online někde na chatu nebo něco podobného, hned jsem se stal terčem posměšků místních stařešin, kteří měli neustálou potřebu se povyšovat nad kohokoliv nového, koho přivedlo právě to, o čem ta komunita vlastně je - BDSM. Nejen že měli potřebu se povyšovat jen z důvodu, že jsou 2x starší, ale zrovna tak neuspěl nikdo, kdo neměl v úmyslu s místními rešit jejich oblíbená témata - nemocné děti, nudu v práci, řídkou stolici domácích mazlíčků a jiná velice zajímavá témata, která každého příznivce BDSM zajímají. Cokoliv na téma BDSM se svým způsobem démonizovalo. Postupně jsem nabyl dojmu, že je automaticky předem diskvalifikovaný kdokoliv, kdo má i jiné koníčky, na řešení osobních problémů má svoje vlastní přátele, a do BDSM komunity ho přivedlo to, o čem ta komunita je - BDSM. A tak celá tato komunita na mě začala působit spíš jako uzavřená sekta skutečně divných lidí. A proto si myslím, že pokud se vyčlenila skupina s mladou krví, kterou už zřejmě taky nebavilo výše zmíněné, a jejím hlavním účelem je maximálně si užívat toho, o čem to hlavně je, tak je to jedině dobře.

"masochismus s termíny konsenzualita, SSC a podobné sračky" ?Blbý fór -_-

Bez toho je to obyčajné násilie - ale to každý súdny človek vie ...

Robiť veci inak? hej - ako banda nadržaných pubertiakov s vyjadrovaním horším ako dlaždič??.... toto nieje o veku ale o úrovni človeka a jeho charaktere

Osobne Písklata nepoznám a tak moje názori môžu byť unáhlené- takto to ale vyznelo podľa toho čo píšete v článku. Len dúfam že skutočnosť je iná a aj medzi písklatami sa nájdu ľudia čo nebudú vrhať na bdsm+ zlé svetlo a robiť komunite hanbu!

(odpovede už nejdem sledovať)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Si robíte srandu?

Mlady Dinosaurus: Na akci Pisklat jsem byl i vesmes ty lidi znam, i kdyz jsem byl prekvapen, koho vseho jsem tam potkal, o kom jsem mel jen podezreni z BDSM pozitivity, ale nevedel to jiste.

"SSC a podobne sracky, ktere nikoho nezajimaji": Prave proto, ze jsi nebyl na akci, nemas tuseni, ze SSC je tam naprosta samozrejmost, neni tam zadny magor a ty lidi jsou krome intimniho zivota i real life pratele, casto, nebo jsou to pratele pratel, nestava se, ze by tam nekdo musel resit pravidla.

Ergo, neni to potreba, protoze s tim kazdy automaticky pocita a staci jenom pouzit trochu rozumu, v nejhorsim pripade stopku.