magazín BDSM.CZ - my jsme ti lidé, před kterými nás rodiče varovali

Země plná otroků - recenze

Útlá knížka Dominiky Svobodové, jinak profesionální dominy, nese název "Země plná otroků". Proč, to se mi ovšem zjistit nepodařilo: pod takovým titulkem bych čekal obsáhlejší zamyšlení s nějakým přesahem, nikoliv sbírku historek ze SM studia. Pokud čekáte osvícení nebo hlubší vhled do světa sadomasochismu, budete zklamáni.

Nenechte se odradit podivnou obálkou, která vypadá jako sbírka laciných Photoshopových efektů a kterou dělal zjevně někdo, koho typografie minula velkým obloukem. Kniha je lepší, jak po obsahové stránce, tak po stránce typografické (i když za ty nadpisy v graficky absolutně nesedícím písmu Lithos bych jejich autorovi dopřál prodlouženou lekci v mučírně autorky).

Vzhledem k povolání autorky a struktuře knihy se přímo nabízí porovnání s knihou Povolání Domina, kterou před více než deseti lety napsala služebně nejstarší česká domina, Lenka Blažejová (nyní Křížová), alias Madam Aradia. Její kniha obsahuje popisy řady praktik, fetišů a jejich milovníků, doplněné jaksi mimochodem občas zábavnými historkami, které autorka zažila ve své profesionální praxi.

Dominika Svobodová k tomu přistupuje opačně: její knížka není o sadomasochismu, ale o zajímavých figurkách, které život přináší, a které jenom víceméně náhodou vidíme na kolenou, s pruhy na zadku nebo s košilí nasáklou močí. Jejich fetiše či úchylky jsou zmíněné jenom tak mimochodem, pro dokreslení scény a charakteru. O jejich pohnutkách, neřku-li o pohnutkách a názorech autorky, se nedozvíme nic.

Pokud si ovšem chcete přečíst sbírku zábavných příběhů ze života profesionální dominy, jste na správné adrese. Útlá knížka jich nabízí celkem patnáct a přečetl jsem je jedním dechem. U většiny z nich jsem měl pocit, že skončily moc brzy: uvítal bych, kdyby autorka poodkryla masku blazeované profesionálky píšící pro pobavení humorně vypointované příběhy končící ve chvíli, kdy je to nejefektnější.

Vyloženě nepatřičně pak působí poslední kapitola, Stopařčin průvodce mužskou galaxií, která je vyloženě anekdotickým rozdělením řidičů podle značek vozů. Budí dojem, že do knihy byla přidána proto, že z technických důvodů je nutné, aby měla počet stran dělitelný osmi.

Příběhy by se spíše než do knihy hodily někam na blog, rozhodně tomu odpovídá jejich typický rozsah i míra použití smajlíků. Jejich autorka je zjevně inteligentní, výřečná a zábavná – mohlo by být zajímavé se s ní sejít na kus řeči. Zda bych se jí chtěl svěřit do rukou coby profesionální domině, to jsem nicméně z knihy nevyčetl.

Dominika Svobodová: Země plná otroků, AMAPRINT, 2013; ISBN 978-80-87710-18-0; www.zemeplnaotroku.cz

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:

Tohle je recenze užitečná v tom, že upozornila na knihu, ale jinak k ničemu - sedí na ni rčení "nesuď knihu podle obalu" :-)

Web autorky je profesionálně zpracovaný a obsah knihy z ukázek jistě také - tohle nevzniklo náhodou a z jedné hlavy, tomu pomáhal profík.

Čtení bude stát za to.

len aby ste nemuseli daleko chodit

Rozhovor s AUTOREM knihy: http://zena.centrum.cz/sex-a-vztahy/vse-…

Je to možná poprvé, co se muž schoval za ženský pseudonym. Často to bývá spíš naopak ;-)

On je vydavatel, ne? Aspoň z tohoto jsme to tak pochopil v tom rozhovoru: "Dámy dodaly obsah, já formu, jsem pouhý transformátor jejich povídání. A jelikož by měl obsah nad formou vítězit, rozhodl jsem se knihu vydat pod jménem jedné z dam. Jsem tedy vydavatel a editor knihy Dominiky Svobodové. A sám mám s tímto světem zkušenosti, neb jsem léta žil s dominou, takže mi to téma bylo blízké."

Jinak ad jaká je s dámou lekce je trochu popsáno na nornik.cz, kde, je-li to ona, i píše...osobní zkušenost jsem nenabyl, zatím jsem ještě k placení za lekci nedospěl (čímž nikoho neodsuzuji).

Me se kniha libila, po prostudovani stranek jsem cekal presne co jsem dostal. Jen mi prislo lito, ze se vse toci kolem moci, ktera mi nic nerika. Hezky napsana recenze

Podivná recenze... zasloužila by kritiku.

Minulý týden jsem v časopise Instinkt četl rozhovor s Madam Dominikou Svobodovou, o její knížce Země plná otroků.

Chtěl bych se s ní setkat, nebo se s ní domluvit na lekci, na mailový kontakt uvedený na web stránkách knihy ale nikdo nereaguje (knížka mi přitom při objednání přišla, od autora článku mi taky odpověd nepřišla. Nemáte na ni někdo soukromý mail, případně nějaký funkční kontakt? Snažím se už nějaký čas, ale marně..

Děkuju za radu

ich suche eine Domina